Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /home/www/magistraliter.cz/subdomains/libs/Nette/loader.php on line 19 Magistraliter
Administrace

ochota lékáren

Veoo - RE: neochota připravit prometazinový sirupRe reagovat   Citovat citovat   09.04.2015 14:15
Dobrý deň, ja by som chcela len dodať, že ty "blbinky", ktoré sú zákonne vázané na lekársky predpis nikde inde ako v lekárne nekúpite, takže prosím, neodsudzujte lekárne zase až tak. Medzi mnou a mojimi kolegami sa však šíri úvaha o tom, nakolik je lekáreň lekárňou bez prípravy IPLP, teda pripravovaných léč. príprvkov... na druhú stranu však súhlasím s tým, že v dnešnej dobe nemá ekonomický zmysel držať v lekárnických laboratóriách liečivé látky, ktoré sa neminú. Pri takýchto situáciách naozaj myslím, že by bolo najlepšie, keby aspoň nemocničné lekárne boli schopné dané prípravky vyrobiť, presne ako mnohí podotkli, aj po dohode s daným lekárom. Pani laborantko Markéto - lekár má právo a často aj důvod sa zohdontúť ako uzná za vhodné, farmaceut má právo s ním jeho rozhodnutie diskutovať. Pokiaľ bol na recepte výkričník, niet o čom, pokiaľ nie, treba najprv konzulovať lekára, až potom to zdelit pacientovi. Rada by som sa zastala z malej miery aj lekárov - verím, že pri objeme práce, ktorú vykonávajú a pri vyhradených sumách verejných poistení na ošetrovanie a starostlivosť lekári často odrinujú takpovediac zadarmo. Preto sa nečudujem, že po večeroch neštudujú IPLP, proste už nevládzu...kiež by fungovala lepšia prepojenosť týchto dvoch sfér - lekární a ordinácií.
 
lékárna MNOF - RE: Nesmysly na rp/dotovat pacienty ze svého? WTF???Re reagovat   Citovat citovat   27.05.2014 08:06
Masti na anální fisury z NITROMINTU spreje děláme. Když se do něj udělá dírka, lze to jednoduše vylít. Účinná látka je rozpuštěná v propylenglykolu.
 
Jana - Nesmysly na rp/dotovat pacienty ze svého? WTF???Re reagovat   Citovat citovat   05.05.2014 09:09
Já problém vidím spíš v tom, že poslední dobou lékaři (hlavně u nás v Jablonci) naprosto nemají šajn o tom, co píšou, často jim voláme, že píší nesmysly, což později uznají s tím, že to netušili, že to vlastně takhle vůbec vyrobit nejde nebo že to a to vůbec dotyčný nemůže nebo že napsali 10x překročený množstvíí účinné látky apod..... Perlička poslední doby je mast, do které máme přidat Nitromint aer.dos.1x10g. Zkoušel si to někdo z lékařů připravit? Asi ne, jinak by bylo hned všem jasné, že z tlakové nádoby to do masti opravu nedostaneme, to opravdu není v našich silách... jasně, můžeme to do té masti zkusit vystříkat, ale tak cca 80% účinné látky bude v tahu, pač se rozptýlí do vzduchu. A k věci - k položené otázce/stížnosti. Lékárna opravdu nemá možnost nikde objednat přímo množství, které je potřebné na ten konkrétní recept.... a pokud se jedná o účinnou látku, která se v lékárně na receptu objeví 1x za 3 roky a jinak na ní není odbyt, je opravdu velice těžké vyhovět pacientovi a vyrobit. Ano, mnoho surovin se dodává i v malých baleních např. po 5g, ale pokud té suroviny potřebuju na konkrétní recept např. 0,3g, tak je pro lékárnu vysoce prodělečné takovou surovinu objednat, protože co lékárna potom má dělat se zbylými 4,7g??? Nutno připomenout, že tyto suroviny bývají obvykle dost drahé. Pojišťovně celých 5g namarkovat nemůžeme, ta to neproplatí a pochybuji, že by si pacient chtěl zbylých 4,7g doplatit ze svého, když ho to vyšlo např. na 400Kč. Potom bych se přimlouvala za to, aby to lékař neházel na to, jak jsou lékárny neschopný a neochotný, protože v tom to není, ale spíš by se měl domluvit s lékárnou v jeho blízkém okolí, že to a to zrovna bude psát, ať si zajistí dostatečné množství suroviny pro výrobu a své pacienty potom posílá rovnou do té lékárny a ne že chudák pacient potom běhá po celém městě a shání to. Já bych totiž chtěla vidět lékaře, kterého by bavilo dotovat své pacienty ze svého!!!
 
Mgr. Kateřina Horáčková - RE: RE: RE: RE: RE: neochota připravit prometazinový sirupRe reagovat   Citovat citovat   14.03.2013 07:13
Ad Agája: Do objednávek surovin nelze nikoho nutit, pokud lékárna suroviny objednávat nechce, je to její volba a její právo. Nicméně nelze pacientovi říci, že surovina neexistuje, ale dotyčný pracovník by se měl snažit nasměrovat pacienta tam, kde mu přípravek připraví. Ostatně takový pacient se k Vám pak zase vrátí, většinou takovou pomoc ocení.
 
Agája - RE: RE: RE: RE: neochota připravit prometazinový sirupRe reagovat   Citovat citovat   13.03.2013 14:21
Abych se trošku zastala paní laborantky: slyšela jsem, že jeden řetězec prý nechá personál zaplatit všechny suroviny, které event. projdou... Umím pak takovou neochotu pochopit. Děsím se budoucnosti, až budeme všichni v takových řetězcích pracovat.
 
Dr. Sklenář - RE: RE: RE: neochota připravit prometazinový sirupRe reagovat   Citovat citovat   08.03.2013 21:48
Ad příspěvek paní laborantky: Bohužel jsem se již dříve setkal s tím, že farmaceutická laborantka dost dobře nechápe vztah kontraindikace a velikost dávky (Ibalgin 400 vs Ibalgin sirup - není kontraindikovaná konkrétní účinná látka, ale velikost v jednotce lékové formy) - dokonce kdysi jistá FA nedala 0,1% Sanorin do Bendových kapek pro 2 leté dítě, protože dle jejího argumentu "v SPC Sanorinu je uvedena KI do 15 let". Už jí ovšem nedošlo, že to se týká 0,1% koncentrace, avšak v přípravku se jednalo o koncentraci desetkrát nižší. Mimochodem, promethazinový sirup je např. na Slovensku běžně dostupný. Velikost surovin - je "úsměvné", že si lékárna klidně objedná stogramové balení látky xy, kterou sice zná, ale která jí projde,protože ze 100 g potřebuje dvakrát po 2 gramech (typ. příkladem je resorcinol, se kterým jsem se v lékárnách prakticky vždy setkal mezi prošlými surovinami, navíc se nejedná o nezbytné léčivo), ovšem nové substance, v gramových balení, objednat nedokáží. Tak alespoň nelhat o neexistenci látky a nasměrovat pacienta do té lékárny, která danou substancí disponuje a připraví. Na závěr - farmaceutické laborantce rozhodně nepřísluší hodnotit preskripci. Předpis odmítnout připravit jen tehdy, jedná-li se o farmaceutickou inkompatibilitu. Tu pak má s příslušným předepisujícím lékařem řešit farmaceut. Ohledně případných terapeutických inkompatibilit u IPLP je rovněž povinností laborantky (asistentky) informovat lékárníka, který by dané měl rozhodnout a případně opět řešit s předepisujícím lékařem. Některé laborantky mají problém s uvědoměním si v lékárně svého postavení – je proto především zapotřebí ujasnit si dané postavení a kompetence farmaceutického asistenta (laboranta).
 
Mgr. Kateřina Horáčková - RE: RE: neochota připravit prometazinový sirupRe reagovat   Citovat citovat   08.03.2013 17:09
Paní laborantko Markéto Š., promethazin má firma Kulich, nejmenší množství je 2 g. Pokud surovinu nemáte a nechcete ji objednávat, je vhodné pacienta nasměrovat do lékárny, která touto surovinou disponuje - očividně víte o tomto webu, takže můžete použít místní vyhledávač. Ad KI promethazinu: nepleťte si, prosím, kontraindikaci tablet Prothazin (10 let, to je kvůli dávce) a absolutní KI, což je u dětí do 2 let věku. Dětem starším 2 let se v určitých omezených indikacích promethazin skutečně dává. Rozhodně není na Vašem posouzení, zda lékař předepsal sirup oprávněně nebo nikoli, o tom rozhodne v lékárně pouze farmaceut po konzultaci s lékařem, který jediný je za léčbu právně zodpovědný.
 
Markéta Š. - RE: neochota připravit prometazinový sirupRe reagovat   Citovat citovat   08.03.2013 10:39
Dobrý den paní Markéto, vyjádřím se Vám z mého pohledu. Pracuji v lékárně jako farm.laborant. A kdybych dostala do ruky předpis na Promethazinový sirup, odmítla bych. Za prvé nemáme surovinu, za druhé ji nemá ani nás dodavatel surovin, takže kde jí mám tedy objednat?? K tomuto ještě informace : neznám žádného dodavatele, který by mi ochotně zaslal pouze požadované množství suroviny,které spotřebuji. Máte pravdu,kilo objenávat nemusím,ale i menší balení je třeba 20x více než spotřebuji a cena suroviny může být vysoká. Poradíte mi co mám dělat s tím zbytkem, když mi přístích X let nepřijde pacient s takovýmto přepisem??Myslím, že většina lékáren drží skladem přesně ty suroviny, které jsou poptávané, skutečně nelze mít skladem všechno a skutečně není pravda, že mohu objenat kolik spotřebuji!!! A v poslední řadě, Promethazin se pro děti nevyrábí z jistého důvodu, ne vše je vhodné pro děti. Zrovna Promethazin , který má výrazně sedativní účinek nevidím, jako vhodný. A možné riziko a nežádoucí účinky daleko převyšují účinky žádoucí, které se ani nemiusí projevit. Rozhodně bych upřednostňovala bezpečnější přípravek. V SPC je uvedena KONTRAINDIKACE do 10ti let. Proč by měl lékárník převzít zodpovědnost za lékaře, který se rozhodne toto ustanovení obejít???
 
pacientka Markéta - neochota připravit prometazinový sirupRe reagovat   Citovat citovat   15.11.2012 20:50
Dobrý den, dostala jsem informaci o tomto webu, chci se podělit se svojí negativní zkušeností. Můj lékař mi pro syna předepsal prometazinový sirup, protože dražé, které se normálně vyrábí, je pro něj moc silné a rozdělit se nemůže, ale hlavně sirup je pro něj mnohem příjemnější a ten je ochoten si vzít (měl možnost to zkusit přímo u pana doktora, který jej má). Bohužel, v pražských lékárnách, které jsem obešla, se na můj recept dívali celkem nechápavě, jako co to ten doktor chce. Jsem z Prahy 10, takže konkrétně: Poliklinika Malešice – tam mi řekli, že nic takového neexistuje. V lékárně Tesco na Skalce se přiznali, že nemají prostředky, aby mi to mohli namíchat. V lékárně na Počernické v Malešicích mě prostě odmítli. Od pana doktora vím, že potřebná látku už je k sehnání asi 2 roky. A z tohoto webu jsem se dozvěděla, že lékárna jí nemusí ani "objednávat kila". K čemu pak ty lékárny máme? Aby nám prodávali různé "blbinky", které si můžeme koupit i v jiném obchodě nebo na internetu? Dávali na recept hotové léky? To zvládnou, ale to, co se musí míchat? To je holt o dost víc práce, než vzít krabičku a napsat na ní 3x denně... Jenže na to míchání mají být právě lékárny, to mi jinde neudělají.... Kde jsou ty časy, kdy v lékárně byli schopni a ochotni připravit kdejaký recept, co doktor napsal...:-( Zdraví Markéta
 
MUDr. dermatolog - Neochota nemocniční lékárnyRe reagovat   Citovat citovat   26.09.2012 14:50
Bohužel i já mám zkušenost, že nemocniční lékárna sdělila mému pacientovi, že konkrétně surovina Erythromycin pro přípravu erythromycinového lihu, který jsem předepsal, není, přitom z přednášky od farmaceuta jsem věděl, že je možné surovinu objednat dokonce i v malém balení. Předpokládám, že když v lékárně vidí látku, se kterou se ještě nesetkali, napsanou od lékaře, který sídlí ve stejné nemocnici, že se pokusí s ním domluvit a nejprve si předem zjistí, jestli ji skutečně lze/nelze. Je celkem jedno, kde se to stalo, ale prostě se to děje a dobré pověsti lékárny to rozhodně nepřidá.
 
admins - suroviny k dispozici vs. ochota přípravy z daných surovinRe reagovat   Citovat citovat   25.06.2012 14:54
Na neveřejné části fóra se probírá přidání některých léčiv do seznamu, především specifických, kterými disponují spíše - a jen některé - nemocniční lékárny. Měli bychom tedy k lékárně Thomayerovy nemocnice jednu žádost: přestože disponujete rozsáhlým množstvím surovin pro přípravu, což je skvělé, bylo by dobré, kdybyste (jako lékárna) přípravky s těmito látkami také reálně připravovali a pacienty neposílali jinam. Příkladem jsou například přípravky s dexpanthenolem, mléčnanem sodným a nystatinem. To, že disponujete tolika surovinami by měli především vědět lékárníci na expedici, kteří se s receptem setkají jako první a stojí tak za případným "odmítnutím". Děkujeme za dotyčné pacienty i jejich předepisující lékaře.
 
administrátoři - pokrok a změny i v magistraliter předpisechRe reagovat   Citovat citovat   27.04.2012 21:03
Díky nově dostupným substancím dochází k tvorbě nových receptur. Logicky tak dochází ke změnám. Mění se tedy i to, co je považováno za "běžné" předpisy. To, co bylo "běžné" dříve, prostě nebude "běžné" stále. Smiřme se s tím a snažme se to akceptovat a podporovat. V medicíně jde vývoj jednoduše dopředu, např. vše, co se používalo před třiceti lety k terapii třeba hypertenze, se dnes také nepoužívá, protože máme k dispozici látky modernější, účinnější a bezpečnější. Trend vývoje je patrný i v magistraliter přípravě. Nebo chtějí lékárníci jen míchat "kyselé ambidermany", mísit Framykoin, Canesten, Flucinar aa aeq., na orální kandidózu s ochotou připravovat směs boraxu, glycerolu a olivového oleje aa aeq.? Před takovou přípravou se lékárník nepozastaví a ochotně připraví?
 
Dr. Sklenář - RE:Re reagovat   Citovat citovat   27.04.2012 19:55
Je pro mě celkem novinkou, že by se uvedené suroviny (nystatin, neomycin-sulfát, tokoferol-alfa-acetát) dodávaly v několikasetgramovém balení... Nystatin lze objednat v 5 g balení, Neomycin-sulfát v 20 g balení, tokoferol-alfa-acetát rovněž v 20 g balení.... Účelem je nové substace nabídnout právě v přijatelném balení, vhodné i pro menší lékárny. Fungicidin za "vhodnou" HVLP altrenativu rozhodně považovat nelze, z důvodu absence neomycinu a tokoferolu. Lékařka moc dobře ví, proč tuto kombinaci vyžaduje. Problém je ten, že lékárny nepřiznají, že se jim danou surovinu objednat nechce, a raději prohlásí, že uvedené "nejde připravit", nebo, dokonce, že tohle "nikde nepřipraví". Přitom by třeba stačilo se s daným lékařem spojit, zda hodlá příslušný přípravek psát častěji apod. Nebo se podívat na tento web, která z nejbližších lékáren surovinami disponuje - k tomu web magistraliter.cz slouží. Zmiňované lékárny, které daná lékařka neúspěšně navštívila, rozhodně nepatří mezi jedno- ani dvojkoňky. U takto velkých lékáren bychom spíše očekávali (patrně stejně jako daná lékařka), že budou disponovat širší paletou surovin, novinky v oblasti magistraliter přípravy sledovat a své okolní lékaře o novinkách informovat.
 
FíkováRe reagovat   Citovat citovat   24.04.2012 10:42
Problémem je, že takovou mastičku doktoři běžně nepíšou-tudíž nejsou v lékárně potřebné suroviny. A objednávat kvůli jedné pidimastičce několkasetgramové balení suroviny, aby tam pak zbytek prošel, se samozřejmě lékárnám nechce. Ale měli jí alespoň nabídnout nějakou vhodnou HVLP alternativu, např. Fungicidin.
 
dr. Ščigel - ochota lékárenRe reagovat   Citovat citovat   08.03.2012 20:01
Obdržel jsem vposlední době více podobných dotazů, např. i tento, kdy po našem semináři jedna kolegyně - zubní lékařka z Modřan, napsala pacientce - mojí známé - námi doporučovaný recept na bolavé ústní koutky (nystatin+ neomycin+ tocoferol+ ol.ol.) a odmítli ji v lékárně Modřanech, na Antala Staška (polikl. Budějovická) a dokonce i v Thomayerově nemocnici. Tak jsem jí doporučil donést to na Karlovo nám na polikliniku a poprosil ji o odpověď jak dopadla. Zde je: Ahoj, to jsem Ti v pátek zapomněla říct, že mi to nakonec po dlouhém vyjednávání udělali na Karláku na poliklinice. Jinak jsem prošla ještě normální přilehlé lékárny a ty nemají ani snahu to nechat udělat. V Palacké je to pobavilo a řekli mi, že mě ani nikam posílat nebudou, že to stejně nikdo neudělá. Taky názor! Nepochopila jsem, co je v té mastičce tak zázračné a nedostupné, ale hlavně, že ji máme. Karlák můžete doporučovat! Děkuji a hezký zbytek dne Zuzka
 

Přidat reakci




Zpět na seznam témat v sekci diskuzního fóra

Partnerské weby:Hafici.netKocici.netPtacci.netRybicky.netSkalky.netTerarka.netTipynavylety.net